כיצד נבחר מסנני אוויר מתאימים לסינון אוויר טוב ובריא יותר במפעלים תעשייתים?

כל מי שצפה אי פעם בסרט על מפעלים ותעשיות ישנות זוכר בוודאי, שאחת הבעיות הקשות ביותר איתן נאלצו הפועלים במקום להתמודד היא, בעיית האוויר החם והלא נעים במקום. אוויר של מפעל תעשייתי, אוויר שגרם למחנק והיה אחראי בין היתר למחלות רבות.

כיום המצב הוא שונה, התקן מחייב מפעלים תעשייתיים להתקין מסנני אוויר על מנת שהעובדים יעבדו בשטח נקי ובריא, מלבד התקן, בעלי מפעלים רבים בוחרים להתקין מסננים כאלה בשביל להגביר את הפריון במקום. הרי אלמלא המסננים, יתקשו העובדים לבצע את עבודתם כמו שצריך.

לפני שנסביר כיצד לבחור מסנן אוויר, חשוב להבהיר, שקיים הבדל בתקן ובסטנדרט של הדרישה לאוויר נקי בין תעשיות שונות וכן בין התעשייה למרחב הפרטי, קרי לבתי מגורים. הסטנדרט שונה מאחר ומדובר במקומות בהם מתבצעות פעילויות שונות עם דרישות ייחודיות לכל אחד מהם. מה שבטוח הוא, שהחשיבות של מסנני אוויר היא גבוהה מאוד ולא משנה אם מדובר בבית חולים, מפעל תעשייתי, מעבדה או כל מקום אחר.

כיצד בוחרים מסנן אוויר

הכלל הראשון הוא שהמסנן ישמור על סביבת עבודה נקייה, לשם כך עלינו לוודא שמדובר במסנן אשר מתאים לשטח המקום. הוא צריך להיות בגודל שיתאים לשטח, וכן שהמערכת שלו תהיה מספיק חזקה בשביל שתוכל לעבוד על כל השטח. צריך לזכור, הרבה פעמים המסננים יותקנו בסביבת עבודה בהן עובדים אנשים לצד מכונות (אנחנו נתקין מסנן גם בשביל העובדים וגם בשביל שהמכונות יעבדו בצורה תקינה), לכן חשוב שהמערכת תהיה מספיק חזקה לשניהם.

שנית, אנחנו צריכים לוודא שהמערכת תשמור על אוויר נקי מפני חומרים שונים, אבק, עשן, וחומרים אחרים שיכולים להשפיע על העובדים וכן על מערכות הייצור השונות.

שלוש, המערכת אמורה לא רק לשמור על אוויר נקי, אלא גם לשמור על חימום או קירור של המקום. מצבים שמשפיעים לא פעם על תפוקת העובד ועבודת המכונות השונות.

ארבע, צריכת חשמל נמוכה. מאחר והמערכת אמורה לעבוד שעות רבות, מוטב שהיא תהיה חסכונית, כך שלא נצטרך להשקיע בה הון רב.

אנחנו יכולים לבחור, כאמור, בין סוגים שונים של מסננים, החל ממסנני פחם ועד ממסננים עשויים מסיבי זכוכית. ההחלטה שלנו באיזו מערכת של סינון אוויר להשתמש, צריכה לקחת בחשבון את החומרים בהם אנחנו משתמשים בתהליך הייצור, וכן את הלחץ שיכולה ליצור המערכת בזמן העבודה.  מערכת טובה היא כזו שקולטת את האוויר ואת החלקיקים השונים שנמצאים בה ומאפשרת שחרור של אוויר חדש, אוויר נקי השומר שנוכל לנשום כמו שצריך.

נקודה נוספת שיש לקחת בחשבון היא היכולת של המערכת לבצע סירקולציה של האוויר, כלומר החלפת האוויר במערכת. כך נשמור על חדרים נקיים כל הזמן.